Su Tutma / Arazide Depolama
Su hayattır. Toprağı canlandırma ve su tutma en önemli ilk işlerimizdir.

Arazinizde bereket için yapılacak belki de ilk iş su tutmadır. Arazi üzerine düşen yağışı mümkün olabildiğince arazi içinde depolamaya ve/veya toprak içinde tutmaya çalışmalıyız. Doğru, etkili yöntemlerle araziye yağan suyun %85’i tutulabilir.

Temiz – Tatlı Su Hakkında Temel Bilgiler:

Dünyanın üçte ikisi sularla kaplı olsa da, dünya sularının sadece % 3’ü tatlı sudur. Bu %3’ün çoğu da aslında kutuplardaki, dağlardaki buzullarda kilitlidir. Dünya suyunun sadece %0.5’i insanlık tüketimine açıktır. İnsanlık 20. yüzyılda tatlı su tüketimini 6 kat artırdı. Tatlı su tüketiminin %75’i tarıma gider – genelde mahsul sulamada – endüstriyel kullanım %20 civarındadır ve geri kalan %5 te evlerde kullanılır.

Arazinizde bereket için yapılacak belki de ilk iş su tutmadır. Arazi üzerine düşen yağışı mümkün olabildiğince arazi içinde depolamaya ve/veya toprak içinde tutmaya çalışmalıyız. Doğru, etkili yöntemlerle araziye yağan suyun %85’i tutulabilir.
Temiz – Tatlı Su Hakkında Temel Bilgiler:

 • Dünyanın üçte ikisi sularla kaplı olsa da, dünya sularının sadece % 3’ü tatlı sudur. Bu %3’ün çoğu da aslında kutuplardaki, dağlardaki buzullarda kilitlidir.
 • Dünya suyunun sadece %0.5’i insanlık tüketimine açıktır.
 • İnsanlık 20. yüzyılda tatlı su tüketimini 6 kat artırdı.
 • Tatlı su tüketiminin %75’i tarıma gider – genelde mahsul sulamada – endüstriyel kullanım %20 civarındadır ve geri kalan %5 te evlerde kullanılır.

Su tutabilme gün geçtikçe ülkemiz için daha önemli hale gelecek çünkü:

 • Türkiye uzun yıllar meteoroloji verilerine göre, Doğu Karadeniz dışındaki tüm bölgelerde yağış miktarlarında azalma var.
 • İklim bilimcilerin araştırma ve tahminlerine göre Türkiye önümüzdeki 30-40 yıl içinde ciddi kuraklaşacak, ısınacak.
 • Artık eskisi gibi düzenli bahar yağmurları yok. Daha seyrek ve şiddetli yağışlar yaşanmaya başladı. Bu tür yoğun yağışlarda suyun çoğu arazi üzerinden akıp gidiyor, toprağa yeteri kadar işlemiyor.

Daha şimdiden kuraklığın etkilerini yaşıyoruz: 2008’deki kuraklıkta birçok şehrin suyu çok azalmış, kritik noktalar aşılmıştı. 2014’te de kuraklık yaşandı, hatta bazı şehirlerin 5-6 günlük suyu kalmıştı. 2012’de Marmara bölgesi’nde Haziran-Ekim ayları arasında 140 gün yağış olmadı. Marmara Bölgesi bile ‘kurak iklim’e dönüşme tehdidi altında, ya ülkenin daha sıcak ve kurak diğer bölgeleri ne yapabilir? Arka arkaya kurak geçecek birkaç yıl olursa büyük şehirlerin susuz kalma ihtimali çok yükselecektir. İşte bu nedenlerle ‘kendi ihtiyaçlarımız için kendi suyumuzu tutmak’ yapabileceğimiz en önemli işlerin başına gelir.

Su tutma yöntemleri:

 • Toprakta derin yarıklar oluşturarak.
 • Hendeklerle,
 • Göletler, havuzlar, tanklarla
 • Toprağın içindeki organik madde oranını artırarak.

 

Belentepe’de başlangıçta hiç suyumuz yoktu. Öyle ki, bağ evinin su ihtiyacı için 1 km mesafedeki kaynaktan 500 litrelik depolarla yıllar boyunca su taşındı durdu. Kendi ihtiyacımıza su yetmezken, araziyi sulamak, sulu tarım yapmak hayaldi. İşte bu nedenle su tutmak ilk ve en önemli çabamız oldu.

 

Şu anda 3 adet gölette toplam 700 ton ve 2 adet yeraltı su deposunda toplam 90 ton su depoluyoruz.

Hendeklerle Su Tutma:

Öncelikle meyilli arazide suyun aşağılara akıp gitmesini önlemek amacıyla hendekleme çalışmaları yapılır.

 

Hendekler arazinin meyili bitene kadar arazi şekline göre 5-10 metre aralarla açılabilir. Arazinin eş yükselti eğrilerine paralel olacak şekilde teraslama yaptık.

Bu şekilde suyun hendeklerde hapsolması sağlanır. Hendekte biriken fazla sular alt hendeklere aktarılablir. En alttaki hendeğin bir ucuna gölet yapılırsa, fazla sular bu gölete yönlendirilebilir.

 

 

Hendeklerde tutulan sular toprak tarafından emilir. Hendeğin çukur kısmına malç, yaprak, dal v.b. konursa bu bölge daha fazla su tutabilir, çürüyen organik atıklar gübreye dönüşür. Hendek etrafında ‘Gıda Ormanı’ oluşturmak üzere altyapı hazırlanmış olur.

Diğer ilgili konular:
Atık Gri Suların Filtrelenerek Kullanılması – Uğraşlarımız altında ‘Geri Dönüşüm’ sayfamızı ziyaret edin.