BELENTEPE MUTFAĞI
Temiz Hava + Temiz Su + Temiz Toprak = Temiz Gıda

Çiftliği kurmamızdaki temel amaçların başında mümkün olabildiğince kendi doğal gıdamızı yetiştirmek vardı; bunu önemli ölçüde gerçekleştirdik. Toprağımızı koruyup bereketlendirdikçe elde ettiğimiz ürünlerin çeşitliliği, kalite ve lezzeti de arttı. Mutfağımızda, menülerimizde mümkün olabildiğince kendi ürünlerimizi kullanmaya ve bunlarla lezzetli yemekler yapmaya çalışıyoruz. Çiftliğimize gelen gönüllü, misafir, kursiyerlerin her açıdan farklı, keyifli bir zaman geçirmelerini sağlayabilmek için mutfağımıza özen gösteriyoruz.

Ekosistem işleyişini örnek alan tasarımımızda bitki, ürün çeşitliliğine önem verdik. Yılın önemli bir kısmında türlü ürünler elde ediyoruz.

Kışın seramızda kış yeşilliklerimiz büyümeye devam eder:

  • Marul türleri,
  • Çin yeşillikleri: pakchoy, mizuna
  • Kale, karalahana, pazı
  • Soğan, pırasa
  • Nasturtium sarmaşık çiçeği gibi…

Erken baharda bahçelerimizde 30’a yakın yenebilir yeşillik yetişmektedir. Az önce topladığımız yeşilliklerden meydana getirdiğimiz salatanın tadına doyum olmaz. Mineral, besin zengini olan yeşillik salatamız şifadır.

Baharla birlikte bereket artmaya başlar ve yaz boyunca çeşitlenir. Erik, kiraz, vişne, böğürtlen, çilek, ahududu, elma, ayva, armut, şeftali gibi meyveler; kuşkonmaz, domates, tomatillo, v.b. türlü sebzeler alırız. Bunların bir kısmını sonradan kullanmak üzere kavanozlarız.

Çilek, kiraz, vişne, erik, ahududu, böğürtlenlerle meyve suyu, reçel, sos, pasta üretiriz.

Ata domates tohumlarından çoğalttığımız 6-7 farklı tür domatesi ve tomatilloları bir arada kullanarak türlü soslar üretiriz – taş fırından çıkardığımız pidelerde bu sosları kullanırız.

Tomatillolarla Meksika’lıların ünlü salsaverde sosunu yaparız. Mısır unuyla yaptığımız tortilla lavaşı ile harika gider.

En lezzetli yemeklerimizden: mevsim yeşillikleri, doğal yoğurdumuzla çeşitlendirilmiş taco dürümü.

Taş fırınımızdan çıkan pidelerimiz ünlüdür!!!

Tecrübelendiğimiz üretimlerden biri de peynir yapımı. Bugüne kadar taze köy peyniri, beyaz peynir, mozzarella ve Avrupa’nın tomme türü kurutulan/eskitilen peynirlerini başardık. (Süt hayvanımız yok. Çevremizdeki meralarda otlatılan hayvanların sütünü komşularımızdan alarak peynirimizi yapıyoruz.)

Mutfağımız farklı dönemlerde farklı üretimleri de (peynir, sos, konserve…) yapabilmemizi sağlamak üzere tasarlandı.

Mutfağımızda mümkün olabildiğince kendi peynirlerimizi kullanmaya gayret gösteriyoruz.

Kahvaltıya da özen gösteririz ve kahvalı menümüzün çoğu kendi ürünlerimizdir.

Yemeklerin lezzeti yanında yendiği mekan, ortam da o anda yaşanılan hisse destek verir.