Online Peynir Yapım Atölyesi
Cumartesi sabahı 10:30-12:30 arasında canlı yayınla, ayrıca sonraki aşamaları için eğitim filmleriyle
Ayrıntılı Bilgi

Belentepe Çiftliği civarındaki meralarda otlayan ineklerin doğal sütlerini kullanarak, pastörize edilerek ve edilmeden peynir yapımlarını göstereceğiz. Mozzarella, taze köy peyniri, beyaz peynir ve eskitilen Avrupa usulü ‘Tomme’ peynirleri yapacağız.

Evinizde peynir yapabilmek için gerekli ekipman listesi sizlere önceden verilecek. Bunların bir kısmı mutfaklarınızda zaten mevcut, eksik olanları da satın alabilmeniz için linkler paylaşacağız.

Cumartesi sabahı 10:30’da hep birlikte sütlerimizi işlemeye başlayacağız. Yaklaşık 2 saat içinde 4 çeşit peynirin ilk aşamalarını hep birlikte yapacağız. Ardından kalıba alınmış peynirlerin su salma ve sertleşme süreleri olacak (3-5 saat arası). Sonrasında peynir kalıpları tuzlu salamura suyunda bekletilir. Bu süreçlerin de önceden kayıtlı filmlerini izleyeceksiniz.

Mozzarella peyniriniz 2 saat içinde yemeye hazır olacak. Ertesi sabah ta taze köy peyniriniz kahvaltınız için hazır olacak. Diğer peynirler ise dinlendirilecek: bu aşamaların da filmleri ve notları sizlerle paylaşılacak.

Online Peynir atölye ücreti 300 TL’dir. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere %25 indirim yapılır.

    Online aktivitemiz için talep topluyoruz. Böyle bir aktiviteye katılmak istiyorsanız bu formu doldurup bize iletin.

    Kaydol tuşuna bastıktan sonra hemen altında “Mesajınız için teşekkürler. Gönderildi.” yazısını görüyorsanız, bu form bize ulaşmış olacaktır. Tekrar tekrar basmayın.